12.6 C
Podujeva
Monday, March 30, 2020
Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës(IKSHPK), ka treguar se sot ka rezultuar edhe një person me koronavirus, i cili kishte ardhur nga Berlini me datë 11 mars me aeroplan dhe kështu ky institut ka apeluar te të gjithë...
Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHPK) ka njoftuar se është konfirmuar edhe personi i 21 me koronavirus në Kosovë. Sot janë në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK janë testuar 21 mostra të cilat dyshohej se kanë COVID-19, e njëri...
Është konfirmuar edhe një rast i infektuar me koronavirusin e quajtur Covid-19 në Kosovë, duke e çuar në 20 numrin e atyre që rezultuan pozitiv. Sipas njoftimit të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës, një 55-vjeçare nga fshati Bradash...
Ky hulumtim që është publikuar në revistën Nature, përshkruan mënyrën sesi njerëzit po arrijnë të shërohen nga virusi vdekjeprurës ashtu sikurse arrijnë të shërohen nga gripi sezonal. Këto qeliza imunitare që shfaqen po ndihmojnë edhe që të zhvillohet një vaksinë,...
Pas paraqitjes së rasteve me koronavirus në Kosovë, të cilët po trajtohen në Klinikën Infektive të QKUK-së, infektologu Valbon Krasniqi ka dhënë një lajm të mirë. Ai ka thënë se gjendja e të prekurve nga koronavirusi është stabile dhe se...
Shkencëtarët të hënën testuan vaksinën e parë eksperimentale mbi koronavirusin, tek disa njerëz vullnetarë, duke shënuar kështu një moment historik në luftimin e kësaj pandemie në rritje në mbarë botën. Jennifer Haller, 43 vjeç, ishte pjesëmarrësja e parë e cila...
Infektologu Sali Ahmeti thotë se situata aktuale në Kosovë pas shfaqjes së 15 rasteve me koronavirus është stabile. Thotë se deri më tani, në vendin tonë ky virus nuk ka shfaqur shumë agresivitet. “Gjykuar në bazë të 15 rasteve që...
Eshtë e vërtetë që ka njerëz, që pavarësisht regjimit ushqimor apo aktiviteteve nuk arrijnë të bien dot nga pesha. Dietolgët thonë se diçka e tillë ndodh për disa arsye dhe jo të gjithë, i dinë. Hormonet gjinore Nuk është një iluzion,...
Shumëçka ende nuk është e njohur për koronavirusin, mirëpo dihet mirë sa mund të jetë shkatërrues për organizmin e njeriut. Çfarë vërtet i ndodh trupit të njeriut në luftën me koronavirusin? Të shikojnë organ pas organi. Koronavirusi, gjenetikisht i ngjan aq...
Është duke u bërë gjithnjë e më shumë e modës për të ngrënë ushqime të shëndetshme. Kur shikojmë në raftet në dyqane ushqimore dhe studiojmë përbërësit e çdo sendi që hamë, është e lehtë të shohësh cilat ushqime janë...