24.9 C
Podujeva
Sunday, September 15, 2019
Moti më i ngrohtë mund t’ju shtyjë që t’i futni në frigorifer shumicën e ushqimeve për t’i mbajtur të freskët, por të vendosësh bukën, domatet dhe madje edhe tortën në frigorifer është një ide e keqe, thuhet sipas ekspertëve. Jo...

Përse teshtijmë?

Si edhe me rastin e kollitjes kur nxjerrim “tepricën” e dëmshme nga rrugët e frymëmarrjes, kur teshtijmë nxjerrin atë që na “sulmon” hundën: polenin, pluhurin, bakteret, viruset... Teshtitja është mënyra në të cilën trupi ynë mban të pastër sinuset...
Djathi është ndër të vetmet ushqime që ka tretshmëri. Madje, studime të ndryshme tregojnë se organizmi i njeriut përdor më lehtë proteinat e djathit sesa ato të qumështit. Në djathë janë të përqendruar përbërësit më të mëdhenj të qumështit: vitaminat...
Murtaja e derrit, e cila së pari u shfaq 90 vjet më parë në Gjeorgji, Spanjë dhe Portugali, është rishfaqur përsëri dhe është përhapur veçanërisht në vendet balitike, ku Ukraina është më e prekura, transmeton Indeksonline. Është raportuar se virusi...
Të gjithëve na ka ndodhur pa dashje të gëlltisim çamçakëz, ndërsa mitet të cilat përhapen për atë çka ndodh pastaj, si për shembull  “do të ngjiten zorrët”, shpesh na shqetëson. Gastroenterologia dr. Lisa Ganxhhu për Basfid zbulon çka më saktë...
Një studim i ri rekomandon se lodrat plastike dhe të përbashkëta të fëmijëve mund të mbartin viruse që shkaktojnë sëmundje, disa orë pasi ato janë lënë diku dhe kjo mund të ndikojë negativisht te shëndeti i fëmijëve. Lodrat e një...
Një buzëqeshje e bukur me dhëmbë shndritës është ëndrra e shumë personave. Para se të shkoni tek dentisti për zbardhjen e dhëmbëve tuaj që mund të kenë marrë një ngjyrë disi të verdhë nga konsumi i cigares ose ushqimeve të...
Lëngjet e freskëta nga pemët dhe perimet mund të ndihmojnë që me shpejtësi ta pastroni organizmin dhe të hiqni disa kilogramë shtesë. Por, kurrsesi mos planifikoni që në mënyrë ambicioze përmes këtij regjimi rigoroz të qëndroni më shumë se disa...
Bananet e ziera janë një mjet i mrekullueshëm natyror kundër një prej problemeve më shqetësuese për shumë njerëz, pagjumësisë Mungesa kronike e gjumit mund të sjellë pasoja të rënda shëndetësore, duke rritur rrezikun e prekjes nga sëmundjet e zemrës, goditjet...
Në një hulumtim, pacientëve të cilëve u është ngadalësuar transporti i materieve nga organet e tretjes në zorrë, u janë dhënë racione të temperaturave të ndryshme.  Temperatura e ujit mund të ndikojë shumë në trupin tonë, në tretje dhe metabolizëm,...