24.9 C
Podujeva
Sunday, September 15, 2019
Gripi, apo influenza, është një sëmundje infektoze që shkaktohet nga virusi influenza. Simptomat mund të jenë të të ndryshme, po nga më të zakonshmet janë temperatura e lartë, kollitja, kokëdhembja, dhimbja e muskujve dhe ndjesia e lodhjes. Gripi mund të...
Beba Scarlett Benjamin kishte lindur tre muaj më herët. Pas lindjes së tij u zbulua që ai kishte probleme me dëgjim. 11 muaj pas lindjes pas vendosjes së aparatit të dëgjimit, Scarlett mund të dëgjojë. Videon nga momenti kur dëgjon për...
Basri Sejdiu, drejtor i SHSKUK’së, ka kritikuar kirurgët të cilat tash e mëse 2 javë janë në grevë duke kërkuar ngritje dinjitoze page. Dr Sejdiu deklaroi se nuk është në rregull që ata të mbajnë grevë në QKUK e të...
Ndër problemet më të zakonshme dhe të bezdisshëm janë patjetër kolla, gripi dhe gjithçka që rrjedh prej tyre, sidomos në dimër, kur bakteret dhe viruset përhapen shumë shpejt në vende publike të tilla si vendet e punës dhe shkollat. Ilaçet...
Bebet e vogla nuk kanë një sistem imunitar të maturuar si duhet dhe për pasojë janë të rrezikuar nga infeksione të ndryshme. Të mos harrojmë se për 9 muaj këta ëngjëj kanë jetuar në një mjedis steril prandaj duhet të...
1 në 20 fëmijë sëmurët nga leukemia. Shkenctarët tashmë kanë mbledhur dije që një mutacion i shkaktuar nga një koktej mikrobesh, e shkakton këtë sëmundje vdekjeprurëse. Edhe ilaçi është afër, trasnmeton Gazeta Metro. Shkencëtari që po studion shkaqet e kancerit,...
Thonë se përdorimi i tepërt i ekranëve nga fëmijët është i dëmshëm, por pak prova ka për ta vërtetuar këtë. Pediatrët thonë se prindërit duhet të shqetësohen më pak, për sa kohë që ata kanë një farë kontrolli mbi kohën që fëmijët kalojnë në ekran. Një udhëzim...
Për sot po ju sjellim një recetë shumë të lehtë dhe mbi të gjitha të ëmbël Për këtë ëmbëlsirë ju duhen vetëm 4 përbërës: -Biskota; -Një banane; -Kremkaramel; -Çokollatë për zierje; Ndiqeni videon, dhe mësohuni ta përgatisni: https://www.dailymotion.com/video/x3n5jj5
Ai shumë sekrete të kuzhinës i ka ndarë me miliona njerëz në gjithë botën  Jamie Oliver ua ka mësuar kuzhinën shumë njerëzve dhe i ka lumturuar shumë amvisa, sepse u ka treguar që për përvojë të përsosur në kuzhinë nuk...
Shëndet, para dhe gëzim, fshihen pas disa ushqimeve të caktuara, që marrin kuptim tjetër nësë gatuhen për festat e fundvitit. Për të mbyllur mirë vitin që lamë pas dhe për të nisur mirë 2019-ën mund të përdorni një “armatë” produktesh....