Djegia e maleve: Ja si e pësuan kafshët e egra nga zjarret në Suharekë

0

Edhe malet e komunës së Suharekës janë përfshirë nga zjarret e mëdha, ku si shkak kanë pësuar edhe kafshë të egra.

Sipas një pjesëtari të ekipit të shpëtimit të zjarrfikësve të kësaj komune, gjatë intervenimeve, vetëm sot ka pasur një numër të madh të zjarreve e të cilat as ata nuk e dinë se nga kush janë shkaktuar.

Siç thotë ai për Gazetën Blic, zjarret e mëdha që kanë përfshirë bjeshkët e Dellocit dhe disa fshatra përreth Suharekës, përveç dëmeve materiale, dëme ka pasur edhe në kafshë.

Zjarrfikësit janë paraqitur në vendin e ngjarjes, të cilët edhe kanë lokalizuar zjarrin.

Autoritetet e sigurisë në Kosovës kanë bërë thirrje për qytetarët që të kenë kujdes më të shtuar lidhur me këto raste./Gazeta Blic