Si ta tejkaloni gripin?

0

Gripi, apo influenza, është një sëmundje infektoze që shkaktohet nga virusi influenza. Simptomat mund të jenë të të ndryshme, po nga më të zakonshmet janë temperatura e lartë, kollitja, kokëdhembja, dhimbja e muskujve dhe ndjesia e lodhjes.

Gripi mund të zgjasë më shumë se dy muaj, dhe komplikimet e kësaj sëmundjeje, mund të ju shkaktojnë edhe pneunomi.

Ja disa këshilla se si ta tejkaloni gripin:

 

Konsumoni sa më shumë vitaminën C

 

Rrisni dozat e zinkut, pasi që ky mineral e lufton shumë mirë virusin e gripit, dhe evitojeni konsumimin e yndyrave dhe sheqerit

 

Konsumoni ujë për shkak se kështu e ndihmoni sistemin imunitar ta luftojë gripin

 

Konsumoni çaj të zi ose jeshil me mjaltë

 

Lajini duart me sapun pas çdo kollitje apo teshtime

 

Flini 7-9-të orë në gjumë

 

Konsumoni hudhra.